математика

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 4042
1. Наука за квантитативните односи и просторните облици во стварноста која опфаќа алгебра, аритметика и геометрија.
Англиски: mathematics Албански: matematika
Употреба: Математика
2. Наставен предмет во училиштата.
Англиски: mathematics Албански: matematika
Употреба: Образование
Примери:
Денес немавме математика.