луња

мн. луњи
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 6959
1. Големо невреме, силен студен ветар со дожд или снег.
Англиски: blizzard Албански: stuhi
Примери:
Беснееше луња со ветар и дожд.
снежна луња
2. Брзо движење, понекогаш проследено со звук.
Англиски: lightning Албански: vetëtimë
Употреба: Преносно значење
Примери:
Како луња забучи бесен врескот над нашите глави.
Коњот бодинаше како луња.
Како луња излезе од собата.