лозинка

мн. лозинки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 13943
1. Лозова прачка.
Англиски: tendril Албански: lozë, dru hardhie
Употреба: Ботаника , Земјоделство
Примери:
Во огништето имаше наредено лозинки и дрва.
Бујноста на лозите зависи од количеството на лозинките.
Се крои горната лозинка.
2. лозунг
Англиски: password Албански: fjalëkalim, parullë
Употреба: Информатика