либаде

мн. либадиња
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 33291
1. Bид на гуна од тенка црна чоја со широки ракави без украси што ја носеле аџиите на аџилак.
Англиски: vest Турски: libade Албански: kanotier, rrobë fetare
Употреба: Архаизам
2. Женско кусо палто до појас од чоја или кадифе со широки ракави, украсено со златен или сребрен вез.
Англиски: jacket Албански: xhaketë
Употреба: Архаизам
Изведенки
либаденце ср.
мн. либаденца
дем. и хип.