лезбијка

мн. лезбијки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 7785
Хомосексуална жена, жена што чувствува привлечност кон друга жена, жена што е во љубовна врска со друга жена.
Англиски: lesbian
Изведенки
лезбиски прид.
лезбискиот