котлина

мн. котлини
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 8055
Рамнина опкружена со планини (обично покрај река).
Англиски: valley Албански: luginë
Употреба: Географија
Примери:
По текот на реката се простира плодоносна котлина.
Полошка Котлина
Изведенки
1. котлинка ж.
мн. котлинки
хип.
2. котлински прид.
котлинскиот