котар

мн. котари
Вид збор: Именка, машки род
1. Оградено место за стоката.
Англиски: shed Албански: vathë
Употреба: Земјоделство
Примери:
Направи котар за добитокот.
2. Народниот назив за соѕвездието Пегаз.
Англиски: Pegasus Албански: emërtim popullor i plejadës Pegaz
Употреба: Астрономија
Изведенки
котарче ср.
мн. котарчиња
дем.