ковач

мн. ковачи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 7978
Лице што со ковење изработува или поправа предмети од метал.
Англиски: smith Албански: farkëtar
Употреба: Економија
Изрази
Ковач на својата среќа - создавач, творец на својата среќа.
Изведенки
ковачки прид.
ковачкиот
Пример: ковачки мев