клисура

мн. клисури
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 8333
Тесна и длабока речна долина со високи и стрмни страни.
Англиски: ravine Албански: grykë, klisyrë
Употреба: Географија
Примери:
Најпосле дојдоа до поточето што се спушташе низ скалестата клисура.
Изведенки
клисурски прид.
клисурските