касарна

мн. касарни
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 5855
Зграда за постојано сместување на војска.
Англиски: barracks
Употреба: Воен термин
Примери:
француски касарни
Изведенки
касарнски прид.
касарнските