канела

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 53110
Кора од тропско дрво со жолтокафен цвет и силен мирис што исушена и смелена се користи како зачин.
Англиски: cinnamon Албански: kanellë
Употреба: Гастрономија