калуѓер

мн. калуѓери
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 3753
Лице што припаѓа на црковен ред и живее во манастир; тој што се замонашил.
Англиски: monk
Употреба: Црковен термин
Примери:
Вие знаете дека во манастирот има еден калуѓер.
Изрази
Сложни калуѓери и во петок мрсат.
Изведенки
1. калуѓерче ср.
мн. калуѓерчиња
дем.
2. калуѓерски прид.
калуѓерскиот
3. калуѓерство ср.