историчар

мн. историчари
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 3938
Тој што се занимава со историја, историограф.
Англиски: historian
Примери:
Историчарите не се едногласни во врска со настаните од тој период.
Изведенки
историчарка ж.
мн. историчарки