заод

Види и: залез (м.)
(едн.) заодот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 7497
1. залез
Англиски: sun-set Албански: perëndon
Примери:
Сонцето е веќе на заод.
2. залез
Англиски: decline Албански: perëndon
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тој е на заодот на животот.