епископ

мн. епископи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 17224
1. Лице од повисок ред во хиерархијата на православната црква што раководи со свештениците во едно црковноадминистративно подрачје.
Англиски: bishop Албански: peshkop
Употреба: Религија
2. Проекциски апарат што ја прикажува на рамна површина (екран) сликата на непровиден предмет.
Англиски: projector Албански: projektor
Употреба: Технологија
Изведенки
епископски прид.
епископскиот
Пример: епископски чин