декан

мн. декани
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 29211
Управник на факултет што се избира од редот на професорите и има мандат на определено време.
Англиски: dean
Употреба: Образование
Примери:
Тој е избран за декан на Филолошкиот факултет.
Изведенки
декански прид.
деканскиот
Што припаѓа, што се однесува на декан.
Пример: деканска управа