дамла

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 21488
срцев или мозочен удар
Англиски: stroke Турски: damla
Употреба: Медицина
Примери:
Го удри дамлата и падна мртов.
Се здебели и ја стрефи дамла.
Изрази
Го удри дамла - се парализира, се фати.
Го удри дамла - се почувствува замелушен од големо изненадување (обично непријатно).