грофовија

мн. грофовии
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 56756
1. Област, посед во сопственост на гроф.
Англиски: county Албански: pronë e kontit, konte
2. Административно-територијална единица во некои земји.
Англиски: county Албански: konte, qark