генеалогија

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 26107
Историја на едно семејство.
Англиски: genealogy
Примери:
Истражувајќи ја генеалогијата на своето семејство, дојде до интересни податоци.
Изведенки
генеалошки прид.
генеалошкиот