вршидба

мн. вршидби
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 33160
1. Раздвојување на зрната на житото од класот со помош на вршало или вршалка.
Англиски: threshing Албански: shirje
Употреба: Земјоделство
Примери:
Вршидбата почнува утре.
2. Времето кога се врши житото.
Англиски: threshing Албански: shirje, korrje
Употреба: Земјоделство
Примери:
Дојдоа жетвата и вршидбата и јас видов многу убави работи.
3. Давање збор и договор за свадба, за брак.
Англиски: engagement Албански: fejesë, premtim
Примери:
Вршидбата на момата се направи веднаш по Нова година.