владика

мн. владици
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 2438
Висок православен духовник што е на чело на епархија.
Англиски: bishop
Употреба: Црковен термин
Примери:
Дедо владика.
Изрази
Има вујко владика - има близок влијателен човек.