бубрег

мн. бубрези
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 8442
1. Еден од двата органи од системот за излачување урина.
Англиски: kidney Турски: böbrek Албански: veshkë
Употреба: Анатомија
2. Храна подготвена од овој орган.
Англиски: kidney Албански: veshkë, bybreg
Примери:
Набрзина ги пропржи дробовише, срцето и бубрезите и ги изнесе пред гостите.
Изрази
Бели бубрези - полови жлезди кај животните.
Живее како бубрег во лој - живее добро.
Изведенки
бубреже ср.
мн. бубрежиња
дем.