бреза

мн. брези
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 4549
1. Листопадно дрво со бела кора и ситни ливчиња.
Латински: Betula alba Англиски: birch Албански: mështekën
Употреба: Ботаника
Примери:
Околу дворецот имаше липи и бреза.
2. Бела дамка на челото кај некои животни.
Албански: njollë e bardhë
Употреба: Биологија
Примери:
Кобилата имаше бреза на челото.
Изведенки
брезичка ж.
мн. брезички
дем.