атар

мн. атари
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 19180
1. Подрачје што припаѓа на некое село или општина.
Англиски: area Албански: zonë
Примери:
Селски атар.
2. ограден простор
Англиски: plot Албански: gardh
Употреба: Архитектура и градба , Преносно значење
Примери:
атар на куќата