артичока

мн. артичоки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 45153
Со трнот сродна билка со големи цветови чија чашка се јаде.
Латински: Cynara cardunculus Англиски: artichoke Албански: angjinarë
Употреба: Ботаника , Гастрономија
Примери:
Чашката на магарешкиот трн порано се јадела како артичока.
артичоки во сос