антика

мн. антики
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 16241
1. (само едн.) Стара грчко-римска култура.
Англиски: antiquity Албански: antikitet, lashtësi
Употреба: Историја
2. Стар предмет со уметничка вредност.
Англиски: antique Албански: antikitet
Употреба: Историја , Уметност
3. Чуден, специфичен, интересен човек.
Англиски: eccentric Албански: ekscentrik, i çuditshëm
Употреба: Разговорно
Примери:
Го знам јас што антика човек е чорбаџијата твој.
Изведенки
антички прид.
античкиот