автомобил

мн. автомобили
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 1069
Индивидуално моторно патничко возило на четири тркала.
Англиски: automobile Албански: makinë
Примери:
спортски автомобил
отворен автомобил
стар автомобил
Изведенки
автомобилски прид.
автомобилскиот
Пример: автомобилски гуми