тетива

мн. тетиви
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 30613
1. Жица на лак.
Албански: pjezë
2. Линија што соединува две точки во елипса.
Англиски: secant Албански: prerëse
Употреба: Математика
3. Краен дел на мускулот.
Латински: tendo Англиски: tendon Албански: pjezë, dell
Употреба: Анатомија
Примери:
Секоја тетива поминува во оформен мускулен дел, глава.