роза

Види и: ружа (ж.)
мн. рози
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 2674
ружа
Англиски: rose Албански: trëndafil
Употреба: Ботаника
Примери:
Дива роза - шип (Rosa canina).
Изрази
Не му цветаа рози - не му оди најдобро.