летало

мн. летала
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 20009
1. Машина, направа што служи за летање.
Англиски: flying object Албански: fluturake
Употреба: Транспорт
Примери:
вселенско летало
2. Детска играчка од хартија или од пластика прикачена на конец што се лета на ветер.
Англиски: kite Албански: fluturake
Примери:
Ветерот беше одличен и леталото се издигна во облаците.