легло

мн. легла
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 3549
1. постела, легало
Англиски: mattress Албански: shtrat
Примери:
Цела недела остана во легалото.
2. Место за лежење, за ноќевање.
Англиски: bed Албански: krevat
Примери:
Нема слободни легла.
Голем број легла останаа слободни.
3. легало
Албански: shtrat
4. Жариште, извор од каде што се шири нешто.
Англиски: focus Албански: fokus, votër
Употреба: Преносно значење
Примери:
Легло на зараза.
Легло на криминал.