лавор

мн. лаври
Вид збор: Именка, машки род
Вечно зелено дрво со мирисливи листови што се употребуваат како зачин.
Латински: Laurus nobilis Англиски: laurel Албански: dafinë
Употреба: Ботаника , Гастрономија