кревет

мн. кревети
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 602
Дел од мебелот што служи за cпиење.
Англиски: bed Турски: kerevet Албански: krevat
Примери:
брачен кревет
железен кревет
војнички кревет
Изведенки
креветче ср.
мн. креветчиња
дем.