Еским

мн. Ескими
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 25576
Припадник на народ што живее во арктичките предели.
Англиски: Eskimo
Употреба: Географија
Изведенки
1. Ескимка ж.
мн. Ескимки
2. ескимски прид.
ескимскиот