еклер

мн. еклери
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 26377
Вид колач од тесто во два дела со долгнавеста форма, исполнет со крем и со чоколадна глазура одозгора.
Англиски: eclair Француски: eclair
Употреба: Гастрономија
Примери:
Еклерите се вбројуваат во најпознатите француски десерти и тешко дека постои некој што може да им одолее.