глуварче

мн. глуварчиња
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 12458
Растение со долга дршка, со жолти цветови кои се претвораат во пуфка составена од ситни семиња што ги разнесува ветрот.
Латински: Taraxacum officinale Англиски: dandelion Албански: luleradhiqe
Употреба: Ботаника