болјар

мн. болјари
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 34231
Феудален земјопоседник, припадник на повисокиот слој на феудалната класа во Русија и во некои други земји; големец, великан.
Англиски: squire
Употреба: Историја
Примери:
Некој угледен влашки болјар ги поканил на гости.
Изведенки
1. болјарка ж.
мн. болјарки
2. болјарски прид.
болјарскиот
Пример: болјарски производ