благун

мн. благуни
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 25340
1. Bид даб што има благи лисја или благи желади.
Латински: Quercus pubescens Англиски: Downy Oak Албански: lis
Употреба: Ботаника
Примери:
стар благун
Ова е даб благун.
2. Bид круша што има крупни и многу слатки плодови.
Англиски: pear Албански: dardhë
Употреба: Ботаника , Дијалектен збор