Библија

(едн.) Библијата
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 5516
Збирка од стари канонски текстови кај Евреите и христијаните во два дела: Стар завет и Нов завет; Свето писмо.
Англиски: Bible
Употреба: Религија
Примери:
Словенскиот превод на Библијата го направиле браќата Кирил и Методиј.
Изведенки
библија ж.
мн. библии