Јупитер

Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 17173
1. Најголемата планета во Сончевиот Систем.
Англиски: Jupiter Албански: Jupiteri
Употреба: Астрономија
2. главен римски бог
Англиски: Jupiter Албански: Jupiteri, Perëndi kryesore romake
Употреба: Митологија
Примери:
Храмот на Јупитер.