whore - онтологија

курва повеќе

(се) курваат
Вид збор: Глагол, несвршен
блудничи
Употреба: Вулгарно , Пејоратив

курва повеќе

мн. курви
Вид збор: Именка, женски род
блудница, развратница
Албански: lavire, prostitute
Употреба: Вулгарно , Пејоратив

ороспија повеќе

мн. ороспии
Вид збор: Именка, женски род
курва
Турски: orospu
Употреба: Разговорно