wave - онтологија

бран повеќе

мн. бранови
Вид збор: Именка, машки род
Издигнат дел водена маса што се движи.
Албански: valë
Придвижување на маса во некаква средина или физичко поле во одредени интервали.
Албански: valë, rrymë
Употреба: Физика

далга повеќе

мн. далги
Вид збор: Именка, женски род
бран, талас
Турски: dalga Албански: dallgë, valë
Употреба: Дијалектен збор

мавтање повеќе

Види и: мавта (несв.)
мавтањето
Вид збор: Именка, среден род
(глаг. им.) мавта

павтање повеќе

Вид збор: Именка, среден род
мафтање (со раце)
Албански: valvitje, bëj me dorë

слап повеќе

мн. слапови
Вид збор: Именка, машки род
талас, бран
Албански: valë, dallgë
Примери:
Речен слап.

талаз повеќе

Види и: талас (м.)
мн. талази
Вид збор: Именка, машки род
бран

талас повеќе

мн. таласи
Вид збор: Именка, машки род
бран