tulle - онтологија

вел повеќе

мн. велови
Вид збор: Именка, машки род
Тенка, прозрачна, мрежеста ткаенина.
Албански: tyl

тил повеќе

мн. тилови
Вид збор: Именка, машки род
Ткаенина во вид на мрежа од свила, памук.
Албански: tyl

тул повеќе

мн. тулови
Вид збор: Именка, машки род
(само едн.) Вид тенка, прозрачна, мрежеста ткаенина
Албански: tyl