tranquillity - онтологија

покој повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
спокој, спокојство, мир
Албански: prehje, qetësi

спокој повеќе

Вид збор: Именка, машки род
покој, спокојство
Употреба: Книжевен збор
Примери:
И светкале ѕвезди во синиот спокој.

спокојство повеќе

(едн.) спокојството
Вид збор: Именка, среден род
Отсуство на шум.
Албански: knaqësi, rahati
Примери:
Владееше полно спокојство.