timber - онтологија

јапија повеќе

мн. јапии
Вид збор: Именка, женски род
Дрвен градежен материјал.
Турски: yapı
Употреба: Архаизам

кересте повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
Дрвен градежен материјал.
Турски: kereste
Употреба: Архитектура и градба