swindle - онтологија

иле повеќе

Види и: илје (ср.)
(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
илје

илје повеќе

(едн.) илјето
Вид збор: Именка, среден род
Измама со инаетење, т.е. непризнавање дека нешто погрешно се сторило, тврдејќи дека така е исправно.
Турски: hile
Употреба: Разговорно

пезевенклак повеќе

Види и: пезевенлак (м.)
мн. пезевенклаци
Вид збор: Именка, машки род
мангупштина
Употреба: Архаизам , Груб збор

пезевенлак повеќе

мн. пезевенлаци
Вид збор: Именка, машки род
мангупштина
Турски: pezevenklik
Употреба: Архаизам

подмама повеќе

мн. подмами
Вид збор: Именка, женски род
лага, измама

превара повеќе

мн. превари
Вид збор: Именка, женски род
измама
Употреба: Архаизам