sunrise - онтологија

задени повеќе

(се) задени
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да осамнува, да се разденува.
Употреба: Безлично

изгрев повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Изгревање на сонцето.

изгрејсонце повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
Време кога изгрева Сонцето.

огрев повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
изгрев
Албански: agim

огрева повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
изгрев
Употреба: Народна поезија

огрејсонце повеќе

Види и: изгрејсонце (ср.)
(едн.) огрејсонцето
Вид збор: Именка, среден род
изгрејсонце