spelling - онтологија

артикулација повеќе

мн. артикулации
Вид збор: Именка, женски род
Оформеност, оформување на нешто.
Албански: drejtshkrim
Употреба: Преносно значење

правопис повеќе

(едн.) правописот
Вид збор: Именка, машки род
Општоусвоен систем на правила и графички знаци за пишување на зборовите на еден јазик.
Албански: drejtëshkrim
Употреба: Лингвистика

правописен повеќе

правописни
Вид збор: Придавка
Што се однесува на правопис.
Употреба: Граматика

сричање повеќе

Вид збор: Именка, среден род
изговарање по слогови
Употреба: Разговорно