snarl - онтологија

заби повеќе

(се) забат
Вид збор: Глагол, несвршен
За животно - покажува заби, ржи.
Албански: grindet

зазаби повеќе

(се) зазабат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да се заби.

заржи повеќе

заржат
Вид збор: Глагол, свршен
За куче - почне да ’ржи.
Албански: hungëroj

исклешти повеќе

Види и: клешти (несв.)
(се) исклештат
Вид збор: Глагол, свршен
Се насмее силно, гласно, покажувајќи ги забите со грда гримаса.
Употреба: Разговорно

ржи повеќе

ржат
Вид збор: Глагол, несвршен
За животно - знак за неудобност.
Албански: hingëllon, hungëron
Употреба: Зоологија

ржне повеќе

ржнат
Вид збор: Глагол, свршен
’Ржи малку, еднократно.

руење повеќе

Вид збор: Именка, среден род
ржење
Албански: hungërim, grindje
Употреба: Дијалектен збор

сржи повеќе

сржат
Вид збор: Глагол, свршен
(за коњ) Испушта специфичен глас.
Албански: hingëlloj, ndërsej
Употреба: Зоологија
Примери:
Сите се исплашивме кога сржа коњот.