shock - онтологија

кошмар повеќе

мн. кошмари
Вид збор: Именка, машки род
Тешко, страшно доживување.
Албански: shok, ankth
Употреба: Преносно значење

потрес повеќе

мн. потреси
Вид збор: Именка, машки род
Ненадејно и краткотрајно движење на нешто како последица на силен удар или на експлозија.
Албански: dridhje
Брза, голема промена во некоја сфера од општествениот живот.
Албански: ndryshim, tronditje
Употреба: Преносно значење
Длабока возбуда, силно вознемирување.
Албански: shqetësim
Употреба: Медицина , Преносно значење

шок повеќе

мн. шокови
Вид збор: Именка, машки род
Тешко општо растројство на сите функции на организмот.
Албански: goditje, shok
Употреба: Медицина